5 porad w jaki sposób dbać o skórę podczas wakacyjnego opalania!

Trwa jeszcze sezon wakacyjny. Część managerów zakończyło zadania i wybiera się na wymarzony urlop. Warto sobie przypomnieć, w jaki sposób należy zatroszczyć się o skórę wychodząc na słońce, by wrócić do pracy z ładną opalenizną.

1) Stosujmy kremy UV

Powinniśmy odpowiednio dobrać krem z filtrem w zależności od naszego fototypu skóry. Skórę charakteryzuje 6 fototypów w zależności od ilości melaniny w niej zawartej. Ma na to wpływ rasa oraz kontakt skóry z promieniowaniem UV:

I fototyp skóry to osoby o bladej lub białej skórze z piegami, włosami blond bądź rudymi. Skóra takich osób łatwo ulega oparzeniom i trudno się opala,  najlepszy krem z filtrem powinien zawierać faktor powyżej 30.

II fototyp to osoby o niebieskich, szarych lub zielonych oczach oraz włosach blond lub ciemny blond. Skóra bardzo łatwo ulega oparzeniom, jednak łatwiej się opala, należy stosować faktor powyżej 20.

III fototyp skóry to skóra jasna lub lekko śniada, włosy ciemny blond bądź jasny brąz, bardzo rzadko występują oparzenia. Odpowiedni faktor to 15.

IV fototyp to włosy średnio bądź ciemnobrązowe, oczy ciemnozielone, piwne lub brązowe.  W tym przypadku skóra opala się łatwo i mocno, wybieramy filtry o SPF 8-12. Ostatnie dwa fototypy to cera śniada bądź ciemna karnacja, włosy ciemne, oczy brązowe bądź czarne. W przypadku takiej skóry bardzo rzadko występują oparzenia, wystarczający jest krem z filtrem SPF do 6. W przypadku dzieci należy stosować kremy z filtrem SPF powyżej 50. Na skórę powinniśmy nałożyć krem z filtrem około 20-30 minut przed wyjściem na słońce i powtarzać aplikację co 2-3 godziny.

2) Opalajmy się z głową!

Należy rozsądnie korzystać ze słońca, nie powinniśmy opalać się podczas największego słońca w okolicach godziny 12. Po poparzeniu skóry powinniśmy nie narażać skóry na ponowne podrażnienie spowodowane promieniowaniem UV.

3) Często nakładajmy kremy z filtrem na naszą skórę!

Po każdej kąpieli wodnej podczas opalania powinniśmy na nowo nakładać krem z odpowiednio dobranym filtrem SPF. Pozwoli nam to utrzymać naszą opaleniznę przez dłuższy okres oraz unikniemy oparzenia.

4) Pamiętajmy o ochronie włosów i oczu!

Podczas opalania na szkodliwe działanie promieniowania UV nie tylko narażona jest nasza skóra, ale również włosy i oczy. Powinniśmy dobrać odpowiednie okulary przeciwsłoneczne  z filtrem ochronnym, najlepiej zakupione w salonie optycznym po konsultacji z optykiem. Włosy należy chronić nakryciem głowy np. kapeluszem, chustką bądź czapką z daszkiem, która dodatkowo ochroni nas przed udarem słonecznym i przegrzaniem.

5) Gdy jednak dojdzie do poparzenia skóry...

Czasem może zdarzyć się, że pomimo przestrzegania zasad rozsądnego opalania dojdzie do poparzenia skóry. W takiej sytuacji powinniśmy zastosować mleczka, balsamy bądź kremy z wyciągiem z aloesu, który posiada właściwości łagodzące podrażnienia skóry. Aloes załagodzi ból spowodowany podrażnieniem oraz zmniejszy zaczerwienienie. Preparatem, który możemy dostać w aptece i na pewno pomoże ukoić ból jest Panthenol. Możemy również zastosować sposób stosowany przez nasze babcie, mianowicie posmarować skórę zsiadłym mlekiem.

K. P.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, możesz go polubić, udostępnić, albo polubić naszego Bloga Time4Progress i dzięki temu czytać nasze nowe artykuły. Twoje kliknięcie zajmie tylko chwilkę, a nam daje satysfakcję i inspiruje do dalszych pomysłów i rozwoju Bloga wink